SVF, Siiri päevik – mai 2013

02.05 Ilusat maikuud kõigile, ja sooja-sooja, päikselist! Meil SVFis algas uus kuu tegusalt. Hommikul kl 10 avasime uksed nagu ikka, seekord Mees Metsast ja mina, sest Ly ning Anneli on kodused ja tõbised. Kl 10.30 paiku tulid meile ajakirjanikud Raplamaa Sõnumitest, andsime intervjuu ja selgitasime taaskord oma tegutsemise põhimõtteid. Paljud siiski ei tea veel – Raplas, et oleme olemas ja et meie kaudu on võimalik üht-teist toredat korda saata. Ning muidugi ei jätnud me ka toonitamata, et annetused ikka terved ja puhtad oleksid. Püsiannetaja meil juba teab tingimusi, pole kunagi probleeme, kuid uued inimesed võivad meie reeglites eksida, sel puhul ei võta me aga annetusi vastu. Me ei saa aidata kedagi prügiga.

Kell 11.30 tuli aga meile delegatsioon Valgevenest, 10 inimest, kes oma kodumaal samuti sotsiaalvaldkonnas töötavad. Ja taas sai näidatud/selgitatud kuidas toimetame ning mis on meie sihid ja eesmärgid. Väga meeldiv seltskond oli, ja suhtuti ka mõistvalt minu puisesse vene keelde, mis küll lause lauselt ikka sujuvamaks muutus, ent siiski – mõnda sõna pidi kaua-kaua meenutama, enne kui välja öeldud sai – vähene praktiseerimine, ei muud, sest kunagi oli vene keel mul peaaegu puhtalt suus, seda tänu vene pioneerilaagrile, kuhu mu ema mind suviti saatis.

Küsimusi esitati meile ka väga palju, asjakohaseid mõtteid samuti, ning ideid. Uuriti, kuidas riik meid toetab, kuidas kohalikud ärimehed meid aitavad, kellega veel koostööd teeme, kuidas valla sotsiaaltöötajatega suhtleme jne, jne. Ka interneti kohta – on meil oma koduleht ja kuidas seal tegutseme. No, pidin möönma, meil on kõik olemas ja kõik toimib. :) Ja siis küsiti ka vabatahtlike kohta, siingi pean ütlema – need inimesed, kes meil käivad ja kes meile jäänud on, on meie kuld. Uusi vabatahtlikke me ei otsi, kes ise tuleb ja kes jääb, saab osaks ka meie tegevusest, ning siis hakkavad hoopis teised väärtused lugema, nii meile kui vabatahtlikele, ja neid suhteid rahas mõõta ei saa, ega keegi ka taha. Lihtsalt – koos on tore olla ja tegusid teha, mida parasjagu teha tarvis on. Homme nt hakkame jälle toiduabi jagama, siis on kõikide meie töökäed vajalikud, sest jagamine käib kiiresti ja komplekteerimine niisuguse keskendumisega, et tõesti – pole aega kellegi niisama vaadata või juttu vesta, vaja on kaasa mõelda, mida kellelegi tarvis on ja kui palju.

Ka kaupluses vaatasid meie külalised ringi, väga-väga meeldis neile. Osteti üht-teist ka kaasa, ja loomulikult tegime meie sõpradele veelgi soodsamad hinnad, sest ega Valgeveneski lihtne elu inimestel ole, nagu meile selgitati. Aga ma arvan, et ega mujalgi maailmas kiita pole – see tavainimese elu. :) Vähemalt mina olen igal pool oma reisidel märganud, et elatakse nii nii kui naa. Aga sealjuures suhtumine võib küll olla erinev – mõnele vähe on juba palju ja mõnele palju hoopistükkis liigvähe. Igal pool on ühed ja samad nõudmised, aga vist peab ikka oskama teha vahet, et mitte siiski väiksel murel lasta oma elu rikkuda. Ühesõnaga – tühise asja pärast ei ole tarvis viriseda, seda me täna ka külalistega arutasime.

Jah. Lõpetuseks tegime muidugi koos ka ühispildi, ikka meie trepil, nagu alati. Nüüd on juba õu roheliseks saamas, väga kena on meil seal tõesti. Soojemad ilmad lubavad meid peagi ka kohvilauaga terrassile kolida – ometi ka värsket õhku hingama pika-pika talve järel! Ja olla Valgevenes juba veidike soojem ikka kui meil ning kevad kaugemal. Ja lubati kindlasti meile ka veel kunagi külla tulla, samas ka meid külla kutsuda. Nii me sõbralike ja soojade tunnetega hüvasti jätsime, ja läks meie päev edasi.

Saabus meesterahvas, kelle nimi on Vahur. Kehtnast. Temalgi jätkus meile vaid sooje sõnu ja häid mõtteid, ning tema arvas, et kogu Okta Centrumi hoone võiks küll meile kuuluda… :) Jah, sedap küll, kuid seda hoonet oleks ka tarvis ju remontida, renoveerida, kaasajastada… Kust selline raha, kust meistrid? Kuid praegusel juhul on unistus tähtsam, eks siis asjad lõpuks ka ise laabu. 8.mail tulevad meile külla Tallinnast SA Heategu inimesed, eks siis ka arutame maja asja.

Ka Paula, meie jäätisetädi (vt varasemaid päevikuid), tuli täna koos oma poja, Mattiasega, Tallinnast meile külla. Seekord olid neil kaasas mänguasjad, raamatud jm annetused. Täname väga. Nagu täname ka kõiki teisi tänaseid annetajaid, ikka palju käidi meie uksest ja palju saime ka kiita meie annetajate käest. Väga-väga tore, hea suhtumine annab meile vaid hoogu juurde! :)

Lapsi oli meil täna samuti mitu, tegime võileibu ja teed, kommi tõi meile üks vanaema, sedagi jagasime heal meelel kõigile.

Ka Aili Pikof astus täna läbi, oli tal ju alles hiljuti sünnipäev, siis poes oli tal täna väga soodne omale midagi moodsat leida! :) Ja Aili lõpuks oli nii rõõmus ning õnnelik oma leidude üle, et viis meid tantsima, nii me Aili laulu saates valssi keerutasime, jutti oma kolm minutit kohe. :)

Ning üle pika aja oli meil täna abiks ka vanaema Inge (vt taas varasemaid päevikuid). Ja Ljuda oli abiks. Ja MM oli poes müüjaks täna. Ja.. oot… kes veel… Jah – ja Ubuntu tuli ka õhtupoole meile appi. Ning lapsed aitasid kõiges, mida teha tarvis oli.

Nii me siis täna elasime. Tore päev oli, igati korda läinud. Nüüd aga kokkuvõte Märjamaa SVFist, õpetaja Tiinalt, minu poolt homseni!

Tere!

Alustasime täna kingituse meisterdamisega Kehtnasse. Kuna meil toimub seal hariv õppekäik, kus lapsed saavad õppida lauakombeid, on ka meie kingituseks söögiteemaline pilt. Pildil on  paberitükikestega kaetud   puuviljad ja köögiviljad. Aega selle töö tegemiseks kulub kindlasti ka järgmisel nädalal. Usinamad jõudsid täna pool oma tööst valmis. Peame ju veel ka kõik ühiselt väikesed pildid suurele taustale kleepima.

 Täna tegin lastele esimest korda loosi. Neile see hirmsasti meeldis ja palusid järgmisel nädalal korrata. Loosirattasse panin komme, konserve, makarone ja küpsiseid. Kõik rõõmustasid oma tõmmatud loosi üle. Tõepoolest oli see päris vahva mõte.

Olge tublid!

Tiina ja lapsed

03.05 Reede. Soe kevadilm ilma ühegi pilveta! Nii ka meil. :) Ausalt. Väga-väga tore päev oli, meil käis palju huvitavaid inimesi ja mulle hakkab juba tunduma, et me omamoodi kultuurikeskuseks hoopistükkis areneme. :) Tore-tore, sest SVFi lastele kultuur kindlasti kulub ära, nagu ju meile endilegi. Kus ikka vaim närbuma kipub , seal ka kahjuks energia toppama jääb. Nii see on ja nii ongi alati olnud. Ja kui väga õudne on toimetada ja teha asju ilma energiata, vabalt läbi voolava rõõmuta. Jah, jube tõesti. Nii et – hea et saime täna rõõmsasti ttttttegutseda! :)

Hommik algas sellega, et tuli poes käia. Oli tarvis meile piima jne. Hea küll, sõitsin läbi, vaatan… apteegi nurga peal, väiksel Rapla päiksepaistelisel tänaval, tuttav inimene!!! Seljaga tänava poole, toimekalt peegel ühes käes, huulepulk teises vilunud liigutustega omi asju ajamas! No, keerasin ligi, aken lahti, ja – “Pikof, tore Sind end mukkimas näha!” Aili, meie kunstnik noh. Ajasime siis veidi kiiruga juttu, väga-väga lõbus oli, Aili nagu ikka – tõeline vaimuinimene, oli heal mõttelennul ja nii me üksteisele õnne soovisime.

Sealt edasi SVFi. Kõik olid juba kohal – MM, Ly ja meie kallid sulelised-karvased. Ka Aili abikaasa, Jaanus, väga tore inimene ja ka – luuletaja noh, oli kohal. Ja tal oli õnnestunud osta uus väljaanne Juhan Liivi luuletustest. Olla peaaegu läbi müüdud. Pikka juttu sestap me ei teinud, sibasin kiiresti autosse, hääled sisse ja poodi. Saingi VIIMSE raamatu Raplas mina omale! Väga meeldiv, et see mul õnnestus. SEST! Jaanuse raamatust juba leidsin luuletuse, mis kohe nagu muusikatuurid alla oleks võtnud. Vähemalt minu kõrvus. Ja ehkki, pean mainima, on mul kodus ju nii mõnigi Liivi luulekogu, SEDA luuletust pole nagu enne kohanud… Imelikul kombel. No, siis ju pidin selle raamatu ka mina endale saama, eksole, mõistetav ju!

Siis kuna Jaanus selle raamatu nagu minuni tõi, palusin kirjutada tal minu kogusse nö avasõnad, ehk teisisõnu – pühenduse. Ja see kõlab nüüd nii:

Ilu eksiilis

Ainsamas liivateras

Uhutud luitex

 

5. pääva väike Skorpion

 

:) Mida tähendab 5. pääva väike Skorpion? Seda, et Jaanusel 27. toobril (nagu ta ütles) sünnipäev on, siis on skorpioni tähtkuju kestnud ju 5 päeva. Seletan, sest võib-olla meie lugeja ise kohe selle peale ei tule. No jaa. Aga sellisel juhul olen mina peaaegu et viimsepäeva Neitsi. :)

Hea küll. Nali naljaks. Mis siis veel täna. Nooo, palju! Lapsed tulid, aitasid meil poes hakkama saada. Väga palju ostlejaid käis. Väga palju ka annetajaid. Täname kõiki omalt poolt ja kohtume ikka ja jälle uuesti, meil või kuskil mujal – Rapla on ju väike, samuti Eestimaa.

Ning Ubuntu tõi ära taaskord meie toiduabi Tallinnast, Eesti Toidupangast. Suur tänu perede ja ka meie poolt, täna oli meil 30 pere ringis, kellele toiduabi andsime. Sellega tegelesid põhiliselt täna meie SVFikad huvihariduspoolel, mina olin enamasti poes. Käidi meil täna ka EV presidendi kantseleist sõnumeid toomas, ikka häid ja toetavaid. Täname tõesti hea suhtumise ja hea pilgu eest!

Vanaema Elvi ( meiega alles hiljuti liitunu, armas inimene ja aitab meie tegevusele kaasa vabatahtlikult) toimetas meil täna laos, tundub, et sinna hakkab meil kõva kord tekkima! Jah, just – kord ja joonlauaga mõõdetud! :) MM aga ja lapsed valmistasid mõned suupisted, oli väga maitsev ja kosutav toit meile kõigile. Ka üks tore uus poiss tuli tänasest meie kampa, ja ühe poisi saime aga jällegi nii kaugele, et hambaarsti juures oli ära käidud! No, öeldagu nüüd, eks ole ju meil õnnestumisi!

Ja veel ja veel ja veel. Mis veel… Saime ka ühele suurele perele kaks lastevoodit ära anda, ja ühe mööblilasti lausa abivajajale koju saata. Meie SVF-õpetajad – Tiina ja Anne astusid samuti läbi, ajasime asju ja vaatasime, kuidas meil Kehtnasse Majanduskooli sõit olema hakkab, mis kell ja kus ja kes jne. Ühesõnaga tegemist oli ja jätkuks veel nüüdki, kui mitte ei jätkugi. :)

Egas muud. Ilusat nädalavahetust, püsigu ikka soe ja kaunis ilm!

 06.05 Esmaspäev. SVFis oli täna rahulik tööpäev, ka pood oli rahulik olnud ja külastajaid pigem tagasihoidlikult. Siinkirjutaja täna Rapla SVFis kohal ei olnud, alles kolmapäeval olen taas platsis. Homme läheme Ubuntuga Tartust Prantsusmaa kaupa ära tooma, taaskord Ain Tartust (loe varasemaid päevikuid) meile osa oma äsjasaabunud kaubast annab. Ning Ly, Ubuntu ja Elvi käisid täna Kehtnas üht korterit aitamas tühjendada, sealtki saabus meile üht-teist vajalikku.

Egas muud, kaunist õhtut kõigile ning homme anname aga taas teada, mis käsil meil!

07.05 Tänane päev oli igatipidi õnnestunud. Nagu peaaegu alati. Ehk hakkab meie lugejat juba meie rõõm ära tüütama? Loodan, et mitte. Uskuge, igaühel on ka asju, millele mõeldes tumedad murepilved kaugelt, või siis lähemalt otsekohe pea kohale kerkivad. Kuid ega neist… Aitab töö. Eksole. Töö teeb ahvist inimese. On õige küll.

Täna käisime Ubuntuga Tartus, kui alustada sellest. Tõime kaupa, mille annetas meile Ain Urbel Tartust, kaup on aga pärit hoopiski Prantsusmaalt. Loodame sealt ka midagi põnevat poelettidele leida, nagu nt mõni kaunis prantsuse kombinee… Nüüdsel ajal käidavat taolistega hoopis Viljandi folgil, kleidi asemel, nagu kuulda on olnud. Isegi meie poest on selle otstarbega nõukaaegseid kombineesid ostetud! :) Ärgu nüüd võetagu seda reklaami pähe, kuid jah, tõsi see olla. Aga nii olla daamid ilmselt ka varem käitunud, mäletan jutustusi sisserännanuist nõukogude Eesti algusaegadest, tollal olla öösärke pidukleitide pähe võetud…

Kuid jah, tänud Ainile annetuse eest!!! Edasi. Eks ikka siis laaditi asjad Raplas maha, sorteerima hakkame järgmisel nädalal. Minu peas on praegust nädalat juba väga väheks jäänud… Homme on meil terve päev käed tööd täis, olen ka ise SVFis. Neljapäev Tallinnas, ja reede – on meil ju taas toiduabi päev!

Nüüd aga tänasest Rapla SVFis, Anneli on saatnud kokkuvõtte, minu poolt – homseni!

Tere!

Üle pika aja püüan miskit ka lugejate jaoks kirja saada.

Nädal töölt eemal olek andis kohe tunda: natu raske oli jälle “joone peale” saada, aga veel rohkem andis tunda klientide igatsus. Nii lõpmata armas oli meie oma proua Elvi, kes mind lausa suure kalli ja lauluga tervitama tuli :) … Ehh, meil on siin ikka väga armas…

Üks väga armas klient ütles mulle, et ta tuleb siia alati rõõmuga ja talle hirmsasti meie juures meeldib. Vastasin lihtsalt: “Meile meeldib kui teile meeldib! ” See võiks meie uus hüüdlausegi juba olla, eksole? :) 

Tänane päev on olnud tõeliselt toimekas. Laost on järjest riideid välja pandud, ikka suvisemaid ja kaunemaid. Annetusigi on toodud, ikka vanad annetajad ja ka uusi on lisandunud. Meie ütleme aitäh kõigile! Suur aitäh ka Sille Rõõmus´ele!

Meid väisanud Morrise ja Erose omanikud jagasid täna hea meelega palju hääd infot meiega, paistab, et meil tuleb ette võtta ikkagi üks reis loomaaeda! Nimelt meie kaks satikahuvilist (mina ja Ly) ootame põnevusega külaskäiku sitikamaailma… 

Aga samal ajal Dima ja Hannesega lobisedes, sõime väga head kartulivormi, mille MM oli täna laste rõõmuks valmistanud. Aitäh maitsva söögi eest ka minu poolt! Tüdrukuid oli täna kohal üksjagu. Jooksid ja möllasid särgiväel õues, küllap on seal ikka parajalt soe. Mina istun veel villase jaki ja viltidega siin siseruumis, sest jahe on vahel. Küllap suve poole ikka soojemaks läheb.

Aga mina ootan ikka poodlema teid! Kohtumiseni!

Anneli.

08.05 Kolmapäev. Täna käis meie juures palju rahvast, ja palju asju sai ka aetud. Nüüd on nimekiri Kehtnasse 14. mail kaasatulevatest lastest lukus ja lastega (ning nende vanematega) räägitud. Teame ka nüüd, mis päevadel Laitses lastega laagris oleme, see saab toimuma 27.06 – 29.06. Ka meie selle kevade esimene kirbuturg on paika pandud: 25.05! Miks rasvaste tähtedega? Kuna see puudutab lugejaid – igaüks on oodatud kauplema. Nagu alati kl 09.00 teeme uksed lahti ja kuni 16.00 oleme avatud. Ning nagu alati – osavõtt tasuta, müüdagu mida iganes, kuid olgu sünnis kaup (st alkoholi ja tubakatooteid müüa meie õuel ei või.)

Täna käisid SVFil külas ka Heateo SA (http://www.heategu.ee/) inimesed. Kahjuks oli meie jutt nii asjalik ja toimekas, et UNUSTASIN võtta foto meie külalistest… No pole hullu, järgmisel korral. Kuid külalisteks olid Taavi Jakobson, Saali Saul ning Maarja Oviir-Neivelt. Tore seltskond ja saime üsnagi toekalt arutada, kuidas võiksime edasi areneda. Ning koostööd teha. Pall on nüüd meie hoovis, tuleb nii mõnigi paber kirjutada. Eksole. :)

Ka Õhtulehe ajakirjanik Elo Odres käis meil intervjuud tegemas, kuidas ja mis me ette võtame ja korda saadame. Elol oli ka fotograaf kaasas, kes aga aina pilte klõpsutas ja ise sealjuures mõnusalt pingevana oli. :) Ühesõnaga – Eloga saime kuidagi heale lainele, ei olnud tarvis midagi eriliselt lahti rääkida või selgitada, kõik oli poolelt sõnalt selge. Ja lapsigi oli meil samuti üsna palju ringi liikumas, nemadki uudistasid, kes meil taas külas. :) Lapsed on juba harjunud, et meil palju käiakse. Eriti uudistavad nad siis, kui võõrale keelele üle minnakse, st kui külalised on välismaalt.

Täna sai ka palju helistatud. Ka ühe lapse vanaemaga rääkisin, et nad ikka püüaksid Raplasse elamise leida ja mitte ära kolida ( kuna nad ei jõua enam üüri maksta oma senises korteris). Laps aga käib meil ja tal on meil sõbrad jne. Oleme just saanud selle lapsega kuidagi heale joonele, ja see võttis päris tükk aega, enne kui ta üldse meid usaldama hakkas. Selles peres on nii, et miinimumpalgaga vanaema kasvatab üksi kaht väikest last… Loodame, et vanaemal õnnestub midagi leida, saame remondiga ka aidata ju, ja muugagi: mööbel ja muu eluks vajalik kraam.

Mis veel. SVFikad olid täna toimekad, Anneli poes, Ly laos ja MM igal pool, kus tarvis. MM viis meilt jälle prügi prügimäele ära (pappkastid), jne. Ka Elvi oli jälle kohal – kõigile soe lõuna kaasa võetud. Ja Ubuntu astus samuti läbi. Meile toodi täna annetusi ka Kohilast, mööblit jms. Täname kõiki tänaseid annetajaid, annetusi toodi kokku meile täna väga-väga palju.

Nii. No võib arvata, et mul peale säärast mõtte- ja kõnerallit on pea veidi pulki täis, ikkagi maainimene! :) Jah. Ja täna astus meilt läbi ka luuletaja Jaanus – ere isiksus. Ka nemad ostivad Ailiga korterit Raplas, kui keegi teab odavama hinnaga elamist, palume meile teada anda, ei suitseta ega joo ei Aili ega Jaanus – toredad inimesed.

Minu poolt tänaseks kõik, jätkavad meie õpetajad:

Tiina Märjamaalt:

Tere!

Kevad ajab adrad põllule ja lapsed õuele. Ei tahtnud ka meie lapsed tänase sooja ilmaga toas olla. Läksimegi siis hoopis õue. Valisime peatuspaigaks kooliaia ja hakkasime joonistama kõike seda, mis silmapiirile jäi. Samal ajal ajasime juttu- ja millest muust meil ikka rääkida oli, kui soojast ilmast ja peagi lõppevast koolist. Lapsed juba nii, nii ootavad vaheaega ja puhkust. 

Juttu ajades ja samal ajal joonistades, said valmis ilusad, rõõmsates värvides pildid. Ja päikest oli tänastel piltidel palju, võiks öelda, et kohe küllaga. Tüdrukud arvasid, et joonistused  oleks kena veel ära raamida ja pühapäeval emale kinkida. Pildid valmis, läksime sisse tagasi ja hakkasime maiustama kommide ja mandariinidega.

Päikest!

Tiina ja lapsed

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Õpetaja Anne:

Tere ilusat, sooja, päiksepaistelist päeva nii Kehtnast kui ka Eidaperest!

Esmaspäeval Kehtnas 2 poissi ja 5 tüdrukut ja teisipäeval Eidaperes 3 poissi ja 5 tüdrukut (Eidapere lapsed olid paljud Kehtnas spordivõistlustel). Kui eelmine nädal sai valmistatud emadele kaarte ja kingitusi, siis nüüd oli vaja ju ometi teha ka vanaemadele ja muidu toredatele mammidele, mammadele ja naabritädile, kelle tuju oleks vaja samuti pühapäeval paremaks muuta.

Tegime tassikujulisi kaarte, kes kohvi, kes teetassi, kaunistatud pitsi ja satsiga, liblikate ja lilledega, sees head soovid. Rääkisime ka sellest, mida lapsed arvavad, kuidas nende emad ja vanaemad oma „elutassi“ täidavad. Alguses vaadati mind, kui tulnukat, et mida ma nüüd tahan, aga seletasin mida sellega mõeldakse ja siis hakkas vastuseid tulema: head lapsed aitavad „tassi“ täita, laste naer, rõõmud, natuke krutskeid, kallistused, ilus pilt emast, lapse sünd, head hinded, kui laps on taldriku tühjaks söönud jne.

Siit mõtisklus täiskasvanutele: Kui täis on sinu tass? –Selle metafoorse küsimuse mõte on suures piires arusaadav ka inimesele, kes pole tassi ja lusika lihtsal kujundil põhinevast Donald Cliftoni loodud psühholoogilisest teooriast kuulnudki. Selle sõnumgi on lihtne. Nimelt on igaühel meist üks nähtamatu tass. Vahel on see nii triiki täis, et ajab ülegi, vahel on see täis vaid poolest saati. Ja juhtub sedagi, et põhi paistab – laku keele või katsu näpuga – tühi mis tühi. Kui sinu tass on täis, siis tunned end hästi. Kui sinu tass on tühi, on olemine kehv.

Seda nähtamatut tassi täidavad ja tühjendavad teised inimesed ning sul endalgi on ses oma osa. Sest lisaks tassile on kõigil meil ka nähtamatu lusikas. Kui ütleme midagi head või rõõmustavat või käitume teisele meeldival viisil, lisame lusikatäisi tema tassi – ja märkamatult täitub ka meie enda oma. Ja vastupidi: tehes või öeldes kaaslasele midagi kahjustavat, negatiivset, tühjendame tema tassi – ja samal ajal ka endale kuuluvat.

Triiki täis tass annab meile elurõõmsa ilmavaate ja palju head energiat. Iga lisandunud tilk selles lisab jõudu ja positiivsust. Tühi tass aga ähvardab võtta viimsegi energia, õõnestades tegutsemistahet ja eluihku. Iga kord, kui kellegi tassi täidame, oma soojuse ja lahkusega sinna lisa kallates, tunneme suurt rõõmu ka enda tassi täitumisest.

Lühidalt öeldes räägib Cliftoni teooria sellest, kuidas ka kõige põgusam kontakt teise inimesega võib mõjutada meie elu: meie tervist, suhteid, töövõimet. Sest nood metafoorsed tassid koos neid täitvate või tühjendavate lusikatega on igal hetkel mängus. Me seisame iga päev vastamisi valikuga, kas teiste tasse täita või tühjendada. Loodan südamest, et aeg on täita tasse.

Ilusat saabuvat emadepäeva.

Anne ja lapsed

09.05 Neljapäev. Täna olin taas veidi omi asju ajamas Tallinnas, kuid lühidalt kirjutasid päevast Rapla SVFis Ly ja Ljuda. Tervitused lugejaile minu poolt ning kohtume taas homme, olen ka ise lõunast alates SVFis. Homme on meil toiduabi päev, Ubuntu toob oma bussiga kauba ära, kuid ilmselt kaua me nii jätkata ei suuda, loodame, et tekib Raplasse organisatsioon, kes toiduabi oma õlgadele võtaks.

Ly:

Suur äike, vihm ja soe on üleelatud. Puud on silme all roheliseks läinud. Mida ühelt päevalt veel tahta.

Päev tööl oli enamuses mul sorteerimise tähe all. Annetusi toodi palju. Uusi nimesid ei lisandunud. 

Päeva teisel poolel tuli Elvi appi. Ljuda küpsetas lastega mannakooki. MM oli palju poepoolel, kuna Anneli sorteeris teisel pool asju.

Lisaks tuli mul ootamatult paari oma tuttavat päeva peale telefonitsi nõuga aidata. Õnneks on nende jaoks asjad positiivselt lahenemas.

Kahro ja Renee astusid ka läbi.

Parimate soovidega,
Ly

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Ljuda:

Tere!


Paljud pered, kes saavad eurotoidupakke, saavad palju mannat, aga paljud mannaputru ei söö. Aga muud ei osata midagi teha ja ma mõtlesin , et pakun ühe koogi retsepti, mis on väga lihtne ja soodne. Täna tüdrukutega siis küpsetasime seda kooki. Kahjuks proovida täna ei jõudnud, kuna ahi küpsetas kaks korda kauem, kui minu kodus. Seda retsepti võid, Siiri, panna SVF-i saidile. Kui kirjutasin midagi valesti, palun, paranda.

Lihtne kook.
Keefir 0.5 l sega 250 ml mannat ja pane paisutamiseks 1-2 tunniks.
3 muna, 100g suhkurt, natuke soola- vahusta . Lisa küpsetuspulber ja mannat keefiriga. Taigen on valmis. Vorm määri margariiniga ja pane ahju, temp. 190 ja 20- 40 min. (kontrolli tikuga).
Võib panna rosinad. Sobib hommikusöögiks, aga kui paned vahele kreemi või moosi, kaunistad, siis ka peolauale.

Mannat saab kasutada ka riivsaia asemel.

Ilusat nädalalõppu!
Ljuda

10.05 Reede. Täna oli SVFis taas palju rahvast, kõik meie omad – MM, Elvi, Ubuntu, Tiiu (ajakirjanik), Aili (Pikof – kunstnik), Ly, Anneli, vanaema Inge – nagu Inge ise ennast kutsuda armastab, lapsed ja mina, kuid ka palju annetajaid käis, rääkimata ostlejaist, kellega vaheldumisi tegelesid poe poolel nii MM kui Anneli.

Ubuntu tõi täna taas Tallinnast ära toiduabi, sel korral terve kaubikutäie! Tõesti – oli mida jagada! Tänud nii Ubuntule, aga tänud ka Eesti Toidupangale. Abi jagasime 48le perele, + Alu abivajajad, kellele kaup ära viidi, + Kehtna pered, + Märjamaa pered. Ma usun päris kindlasti, et abi tõesti toidu jagamisest on, seda on selgesti aru saada, ega muidu nii kaugelt meile kohale tuldaks, ka bussiga viiakse käeotsas kotte, et süüa kodus oleks. Jah. Mis sa kostad selle peale… Küllap ikka tuleb keegi organisatsioon, kes selle tegevuse meie pealt ära võtab, sest me ei ole võimelised seda tuleviku perspektiivis igal nädalal sooritama, ehkki vajadus on ilmne. Siin oleks tarvis tõesti meile kõrvale teist tegijat.

Asi on selles, et meil ei ole oma kaubikut. Vana soetada ka ei taha, sest seda siis tuleb ju parandada jne. Uut aga osta võimalik ei ole, ei jää meil nii palju raha üle, et oma osamaksu teostada, et liisingusse nt võtta. Nii et – peame tänama, et meil on inimesi, kes sõitudega aitavad. Kuid kindlasti ei saa me selles asjas liiga mugavaks muutuda, või nahhaalseks, igal asjal on omad piirid, ja me ei saa lõpmatuseni loota, et aga alati sõidetakse, kui meil aga tarvis on.

Täna üks poiss, umbes 10 aastane, läks kahe koti toiduga koju, oli nii rõõmus… Ja pered on samuti väga tänulikud. Täna andsime toiduabi ka Viljandist pärit suurele perele. Neil on viis last, kõik lapsed väga tublid, tegelevad muusikaga. :) Siit üleskutse – kui keegi peaks teadma Raplamaal talumaja, mis oleks soodsa hinnaga müügis või talumaja, kus oleks tarvis, et keegi sees elaks, palun andke meile teada. See tore pere tahaks tulla Raplamaale elama.

Egas muud lisada polegi. Kaunist nädalavahetust kõigile meie poolt ja head puhkamist ka meile endile!

 13.05 Esmaspäev. Kiire päev mul, ja kiire päev SVFis. Täna avaldan vaid Ly kokkuvõtte Raplas toimunust, homme läheme lastega Kehtnasse, Majanduskooli lauakombeid õppima. Minu poolt head ööd kõigile, siit nüüd jätkab Ly:

Päev algas täna armsate külaliste Aare ja Seija külaskäiguga meile. Muidugi toodi kaasa hulk annetusi. Kohvilauas sai paar sõna ka juttu aetud. Pärast tuli Aare veelkord läbi. Oli lastele Konsumist ostnud apelsine, õunu, banaane…  TÄNAME!!!


Päeva peale kogunes annetusi sorteerimiseks veelgi. Uued annetajad- Cafe Sofia, perek. Kristjohann. Neil ka suurem mure. Äkki saad, Siiri, üleskutse teha- vajame külmkappi, kaksikute käru ja 2 jalgratta turvatoole.

Inge oli täna ka abiks. Koristas köögipoolt ja pesi põrandaid.

Kahro astus ka korraks läbi.

Lapsi oli täna palju- Anust Getrini. Kahjuks on väike Getter praegu suures palavikus ja homme ka sõita ei saa.

Parimate soovidega,
Ly

14.05  Ja on juba peaaegu pool kuud läbi saanud… Kuhu aeg küll nii kähku kaob? Alles oli hommik… See ilusat ilma tõotav hommik, mis mul aga paraku paksu paberikuhja all veeta tuli! Tuli palju kopeerida, palju kirju vastata, palju manuseid lisada… Hirmus, hirmus. Aga tehtud said asjad ja kõik on jälle joonel. Siis kimasin linna, seal mõni asi ajada. Siin Raplasse, teelt võtsin kaasa lapsed, ja siis edasi Kehtnasse.

Kehtnas oli tore. Noored Kehtna Majanduskoolist olid meile valmistanud toreda kolmekäigulise restoranitoidu! :) Õpetati meid, kuidas kahvleid ja nuge kasutatakse, kuidas tütarlastele noormehed tooli pakkuma peavad, kuidas morsiklaase käes tuleb hoida jne. Ja toit oli väga, väga maitsev – omapärane, ma ütleksin. Kuna oli kasutatud loodusest korjatud taimi – jänesekapsaid, nurmenukke, meelespäid ( mis samuti söödavad pidavat olla, mida mina ei teadnudki, alati on tundunud, et sinised õied pigem mürke peaks tähistama… Aga jah, sõime ka meelespäid ja elus oleme!)

Lapsi oli meil kaasas 40, bussiga tuldi Märjamaalt ning teelt võeti ka teisi lapsi peale. Väga tore oli jälle omi vanu tuttavaid näha. Tegelikult tõesti – lapsed ja õpetajad on meile juba nagu oma pere. Ja meile vist neile ka. Näib nii. :) Meeldiv seltskond ühesõnaga, ning mis peamine – lapsed õpetasid täna ka meid, et kuidas ei tohi õgida ja mätsutada laua ääres jms. :) Terased lapsed, nagu lapsed ju ikka on. Aga sai siis omalt poolt selgitatud, et ka nätsu pole kuigi mõistlik laua alla kinnitada, et pärast edasi närida… Eriti restoranis. :)

No, arvaku lugeja ise, oli meil tegelikult väga lõbus ja lastel oli hea üksteist kohata ja koos olla, üle pika aja jälle. Tänud seega siit meie poolt Kehtna Majanduskoolile ja sealsetele tublidele noortele kokkadele, et meid hariti ja nii kenasti vastu võeti!

Nüüd aga kiri õpetaja Tiinalt Märjamaalt, minu poolt kohtumiseni homme!

Tere!

Meil oli täna jälle väga tore üritus. Saime palju uut teada käitumise kohta restoranis. Mida ja kuidas kasutada, kuidas peaks käituma viisakas poiss, kui ta tuleb tüdrukuga restorani.

Saime teada, mida tähendab, kui salvrätik on pandud põlvedele ja muidugi ka seda, mis ülesanne salvrätikul üldse on. Veel saime teada, et klaasi tuleb alati võtta alt, et mitte ei jääks sõrmejälgi…

Ja kui maitsvad ja esteetiliselt kaunid olid meile pakutud toidud.

Juba ürituse algus oli väga meeldiv, meid ootas uksel  kooli direktor ise, kes meid sisse juhatas ja lauda viis. Kolmekäigulise õhtusöögi iga toidu juhatas sisse majanduskooli õpilaste antud informatsioon selle kohta, mis toiduga on tegemist ja millest see koosneb. Eriti üllatav oli see, et põhiroa salat koosnes mõisapargis kasvavatest söödavatest taimedest, näiteks jänesekapsast, maasikalehtedest.

Kui olime söömise lõpetanud, tundsid kokad huvi, kuidas meile maitses. See oli nii armas! Me tundsime ennast väga tähtsatena. Toit oli muidugi suurepärane ja maitses kõigile väga hästi.

Tänuks jätsime neile omatehtud pildi „Puuviljad“.

Aitäh toreda ja emotsionaalse õhtu eest!

Tiina ja lapsed

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Ning Anneli annab teada, mis täna Rapla SVFis aset leidis:

Tere!

Kui nüüd alustada rääkimist asjadest, mis meie juures toimub, on õige väljend: tuulispask :) . Jookseme päevad ringi kui segased, üks töö ajab teist taga. Selline olukord oli meil ehk enne jõule. Aga ammuks see oli, ehk ongi meil veel hoog sees :). Annetusi tuuakse palju. Küllap kevad teeb oma: kibekiire kevadtööde ja kapikoristuse hooaeg ju. Seda sorteerimist ja koristamist jagub meilegi nii, et vahel palume mõne hea hinge enestelegi appi. Kes aitab põrandaid koristada, kes nõusid paigutada. Mõni hea inimene teeb meile vahepalaks pisut süüa, et siis meid mõneks hetkeks tagumist poolt maha panema sundida. Muidu vist tormaks päeva õhtusse ilma istumata. Küll on hea, et meil MM on… Ilma tema abita oleks me jännis. Vahel palun teda poodi enda asemele, et ise muid toimetusi ladudes teha, ärge siis pahandage kui mind poes ei ole :) 

Tänane päev… oli eriline. Miks? Sest palju asju oli erilisi. Inimesi oli erilisi… Näiteks kunstniku-proua Aili. Tema ei leia oma murele lahendust ja meie ei saa muuga, kui hea sõnaga, teda aidata. Aga tema tuleb, ise kolla-kollane nagu päike, särab ja sädistab! Selline värviline ja väljast täitsa rõõmsameelne. Seest kubust täis. Ise ütleb ikka: värvi peab olema, see teeb rõõmsaks! Ja inimesed ümber peavad rõõmsad olema, see aitab. Loodetavasti ka aitab, sest meie juures talle meeldib ja tema meeldib meile ka.

Härra Ivo sisenes ka täna hoopis eriskummaliselt, sõbraga ja fotoaparaadi välkudes. Vaat see pilt, mille ta tegi, võis nüüd küll minust üsna kummaline välja tulla :) … Egas ma siis iga kord ei seisa leti taga, selline ehmatanud nägu peas… Aga natuke kurvaks tegi, et ma ei saanud pikemalt nendega lobisema jääda, kuulasin vaid kuidas sõber teises toas meie klaverit Raimond Valgre meloodiatega hellitas. 

Mis veel? Annetajad, meie annetajad jäid ju märkimata! Siin nad siis reas olgu: Elme Heinmets, Birgit Lodeikin,  Anu Bortnik, Riina Lohk, Niina Merila, Riina TerrasMaie Tamme ja lisaks suur aitäh OÜ Adograaf´ile annetuse eest! Suur-suur aitäh kõigile annetajatele! 

Mi uudami teid iks küllä kah! 

Anneli.

15.05 Kolmapäev. Kuna ise täna Raplas ei olnud, saan vaid öelda, endiselt on seal asjad hästi, tööd on aga hirmus palju, ja sorteerimist. Ka annetajaid käis täna rohkesti – ikka TÄNAME KÕIKI!!! Aita Antson on samuti meile kirja koopia saatnud, millega ta Kristiina Ojulandi poole pöördunud on, selles kirjas kurdetakse, et on kahju vaadata, kuidas Rapla Selver igal õhtul toitu ära viskab… Ütlen otse, mina ei ole käinud Rapla Selveriga kokkulepet tegemas ega asja arutamas, kuna see peaks olema keegi teine organisatsioon, kes Raplas toidu jagamise enda peale võtab. Olen seda korduvalt rääkinud, igal pool, ka Rapla Maavalitsuses. Aga Aitast on kena, et ta selle kirja kirjutas, sest tõesti – probleem vajaks lahendamist, st milleks visata prügikasti toitu, mida keegi seda veel süüa saaks.

Homseni ja kaunist õhtut! Olen ka ise homme alates lõunast SVFis.

 16.05 Tänane päev SVFis oli nö tuulutuspäev! KORISTASIME! Palju oli tõesti meile ka annetusi toodud, lausa virnade viisi tuli sorteerida, ning sellega tegeleti tõsiselt. Mina ja lapsed tolmulapid käes, mopid tulised – pesime kõike, mida pesta tarvis oli. Jah, meie elu on SVFis nii tihe, nii palju rahvast, nii palju lapsi, loomulikult tekib ka segadust. Aga korda me saime ja särama lõime. :) Tänud MMle, tänud Lyle, tänud Ljudale ja Ubuntule, tänud Annelile, ja loomulikult tänud kõikidele meie virkadele lastele!

Vaatasin siis täna meie ruumides ka õige ringi – Aare Sinijoki ja tema armas naine Seija on seekord nähatavalt palju annetusi toonud Soomest. Nähatavalt? Nojah! Kaks suurt lauda + toolid on meile ilmunud + imeilusaid serviise… + ma ei tea kõike mida! Otsustasime siiski ühe laudadest endale jätta, ümmarguse vanaaegse, lastele meeldis seal ümber istuda. Igatahes suured tänud Aarele ja tema perele – ilmselt on vist nende suur auto veelgi suurema vastu välja vahetatud, poleks ju võimalik väikebussigagi niisugust suuremahulist kraami peale pakkida, või siis tõesti väga nutikalt ära paigutades, tundub no võimatu… Ent kohale oli toodud ja täname siiralt. Soovime ka perele jõudu ning hingetugevust, kuna pole vist kõige kergemad ajad neil hetkel…

Tänasest. Astusid meie juurest läbi ka paljud meie sõbrad – Pikofi Aili, Tiiu Luht, Pille-Riin Pregel Pilistvere kogudusest. Õhtul toimus meil aga hoopis uue seltskonnaga väike koosolek teemal Rapla maakondlik laulupidu, mis toimub 9.06.2013 Raplas.

Seltskonnas oli ka Margus Mikomägi, mis oli eriti tore, kuna meie lapsed olid meile juba nädalapäevade jagu ette teatanud, et just täna toimub üllatusetendus meie jaoks, kl 18.15. No läksime siis kõik teisele korrusele, Eesti tuntumaid teatrikriitikuid kambas, ja saime osa laste poolt ise välja mõeldud tükist – “Hobuste võidusõit”. Etendus oli kahes osas ja hästi ette valmistatud. Kuid peamine sündmus oli siis vist lõpuks see, et hobune, kelle nimi oli Vikerkaar, läks teistest võidusõidu seltsilistest oma teed, ning hoopiski sünnale Piksele. Jäi aga arusaamatuks, kas Pikne oli hobune, või lehm, või mõni muu loom? :) Teine osa etendusele toimuvat 4. juunil. Loodame siis ka Marguse kohaletulekule, sest kindlasti saavad siis lapsed meie kohalikust maakondlikust lehest oma esimesele tükile ka kriitikat lugeda. :)

Egas muud, tänaseks minu poolt kõik, jätkab õpetaja Tiina Märjamaalt. Homme me jagame taas SVFis toiduabi. Ning meie kirbuturud on nüüd ka välja reklaamitud: 25.05, 01.06 ja 15.06. Tulge siis kindlasti osa võtma, ma usun, et on tore seltskond koos ja ehk ka huvilisi palju. Seda enam, et … MEIL ON ÜLLATUSED! :)

Õpetaja Tiina:

Tere!

Täna meisterdasid lapsed liblikaid. Toreda idee ruumiliste liblikate meisterdamiseks saime Kehtna Majanduskooli õpilaste käest. Neljapäeviti käime me tavapäraselt sotsiaalabikeskuses kokkamas. Täna tegime erandi kuna pannkoogivanaema on kopsupõletikus. 

Täna saime kurva teate, milles teatati, et Kati pood, kust meie ka toidukaupa saame läks pankrotti. Eks siis näis millisest poest me nüüd toidukaupa tooma hakkame.

Tiina ja lapsed

 19.05 Laupäev. Kirjutan hoopis täna eilse kokkuvõtte, sest eile ei õnnestunudki mul ei kirjutada ega ka SVFis olla. Miks? Sest mul on mitmed projektid hetkel käsil, tõesti – töid ja tegemisi on kirevalt ning iga neist võtab oma aja.

Eile oli meil toidujagamispäev. Paistab nii, et toiduabist on üha enamad ja enamad pered huvitatud, meiega on liitunud palju uusi inimesi, uusi nimesid on juurde tulnud ka üksikute abivajajatena. Toit on jah eluliselt tähtis, ma usun küll, et on palju enamaid, kes sellise abi järele vajadust tunnevad, kui meie arvatagi oskame… Nii et, mida ma öelda tahan, iga reedega tuleb uusi peresid juurde… Paneb mõtlema, kuidas me suudame järjepidavust hoida? Meil on terve juuli kollektiivpuhkuseks planeeritud ja seda me juulis ka teeme, muidu lihtsalt ei jätku jõudu uueks aastaks.

Avaldangi nüüd õpetaja Tiina kirja, mis eile õhtul mulle Märjamaalt postkasti saabunud on:

Tere!

Kirjutan täna, et tänada Toidupanka ja Saagu Valgus fondi  toiduabi eest. 
Inimesed ootavad mind reedeti ja helistavad, et kas ma ikka tulen. 

Täna oli  nii armas vaadata, kuidas kaks peret mind parklas särasilmselt tervitasid.. Kui ma Raplasse tulema hakkasin, nägin sõiduteelt, et tüdrukud on mind juba ootamas. 

Lapsed asusid kohe õhinaga kotti vaatama. Oi, küll nad rõõmustasid, kui nägid kottides kooke, kala, saiakesi, müslit, viinamarju jne. Üks poiss küsis kohe, et kas täna ikka mune ka on. Ta pidi praetud mune ülekõige armastama ning tänu toiduabile, saab ta nüüd korralikult oma isu täis süüa.
Pere, kelle ema jättis 3  last vanaema ja isa kasvatada, on ka alati siiralt tänulikud. Vanaema ajas tänagi juttu ja tänas. Kasvab ju peres 5-aastane tüdruk ja kaks teismelist koolipoissi. Isa kurtis, et toidukraami kulub palju ja see on nii tänuväärt asi, et reedeti neil  nüüd selline võimalus on.

Ühe pere isa käib juhutöödel ja ema sai eile seoses poe pankrotti minekuga töölt lahti. Nad on meilt alates esimesest korrast toiduabi võtnud ning nüüd küsisid täna, et kas see ikka suvel ka on. Vajavad ju nad nüüd seda veelgi rohkem. Siis on ikka pereemal kindlam tunne ja teab reedeni toiduvarudega arvestada. Munad on ka sellele perele tänuväärt kaup. Maainimestel rabarber enda käest võtta ja munad meie poolt, saab kooki küpsetada. Kisselli sisse sobivad suurepäraselt maisihelbed. 
INIMESED ON TEILE  TUHANDEST TÄNULIKUD!

Aga mul on endal tänase päeva kohta üks tähelepanek. Oleks hea, kui kauba järele tulles ei pargiks inimesed oma liiklusvahendeid otse trepi ette. See segab parklasse tulijaid, kui ka lahkujaid. Pole ju raske auto selleks ettenähtud kohta parkida ja kotid ükshaaval peale tassida. 

Ilusat nädalavahetust!

Tiina

Tänud kuuluvad kindlasti peale Eesti Toidupanga ka toiduabi äratoojatele!!! Seekord aitas meid taas Kopapoisid OÜ Keavast, täpsemini Kaisa ja Avo! SUUR AITÄH KOHALETOIMETAMISE EEST!

Kui paljud pered täpselt eile abi said, saame kokku arvestada uuel nädalal. 

Nüüd aga erandina hoopis tänasest, ehkki ma ei kirjuta SVFi tegemistest, on lihtsalt üks väike ilus kõrvalepõige ja lugemine laupäevaseks õhtuks.

Täna oli mul kontsert Mokko maahotellis, Jõgevamaal (http://www.mokko.ee/blog/). Õieti oli neil välja kuulutatud “Nartsissipäev”. Kohale saabudes jäin juba enne parkimisplatsi autoga seisma  – tara taga heinamaal köitsid pilku ponihobused, kes üksteisel hammastega talvekarvu ära kraasisid. :) Täitsa uskumatu pilt, pole kunagi enne näinud, kui hoolsasti loomad üksteist kasivad… Küll, jah, ahve teineteisel kirpe ja täisid nokkimas, seda olen näinud, aga et ponid sedavõrd asjalikult ja hellalt üksteise eest hoolt kannavad, oli kena jälgida. Olekski nende seltsi sinna imetlema jäänud… :)

Hoovi sisenedes aga jahmusin lausa… Oli tunne kui oleks paradiisi saabunud. Kõikjal palju kevadlilli, igat värvi, igas kõrguses… Ploomipuud õistemas, sooja tuulega õisi üle õue puistamas, nagu mingis kaunis mälestuses… Enelased aga pikki õiteritvu kuhjakesi üle rohelise niidetud rohu kallutamas… Imeline aed. Sinised meelespead puhmadena teiste lillede vahel… Ahhhh! Kaunis, kaunis. Mis selgus aga? Et selle aia eest hoolitseb 87 aastane vanaproua! Ja tõesti, vanaproua oli kõbus kui kõbus, tegutsemist ja head tahet täis! Ei ole imestada…

Miks? Kuna see oli tema isa talukoht tagasi saadud, isa, kes saadeti esimeste seas Siberisse.  Ka vanaproua ise on sovieediajal pidanud ennast peitma ja hoidma sirget selga. Pingeline elu. Esimesel taasiseseisvumise aastal oli vanaproua, kes eriti käsitööga sinapeal ei ole, omale õmmelnud ja tikkinud ISE rahvariided… Täna tal need just seljas olidki, ja kas teate – oli siiralt südantsoojendav temaga rääkida, tema armsast olemisest osa saada. Väga kena inimene, ja jumaliste!!! – KUI TÖÖKAS!!!  :) Soovitan kõigil seda maahotelli külastada, eriti kevadisel ajal, kui rõõmsad kevadlilled õitsemishoos on. Ka üle kaunilt peegelduva tiigi oli isegi metsaalune neil nartsisside õitest valge lausa… Ja mis imeline lõhn… Metsa alla nartsisse istutada nõuab ikka pühendumist, ja pühendumist oli kogu hotellis tunda, milline tore koht, milline tore paik!

Vaat seda tänast idüllilist üllatust tahtsingi meie lugejatega jagada, loodan, et veidi sellest lummavast lõhna- ja värviparadiisist ka teie koju midagi üle kantud sai… Ilusat nädalavahetust ja head kevade nautimist!

20.05 Esmaspäev. Ilusat uut nädalat kõigile meie lugejatele, ja muidugi ka meile endile! :)

Täna siinne kirjutaja SVFis ei olnud, avaldan nüüd kokkuvõtte, mis Ly´lt saabunud on. Homsest algab meil Raplas meditsiinialane koolitus, oleme seal ennast harimas, SVF on muidugi avatud tavapäraselt ja töö seisma ei jää. Homme on meil ka koosolek meie liikmetega, nii et pikk päev tuleb. Minu poolt nüüd kaunist õhtut ning kohtumiseni!

Ly:

Ei ole ma mitte õnnelik selle üle, et reedel kokkuvõtteni ei jõudnud. Ja 2 päeva polnud kodus aega arvutit isegi mitte sisse lülitada. Andestage mulle see kiirus..

Reedene toidujagamine ületas mudugi kõik piirid selles mõttes, et kohapeal käis 49 pere, ning sedakorda kõigile lihtsalt toitiu ei jagunudki, kes sellele lisaks veel tulid… Lisaks Märjamaale 7, Kehtnasse 10, Alusse 19+5.

Tänane päev algas suhteliselt rahulikult, kuid päevapeale oli sebimist küll. Lastest käisid- Anu, Markus, Eneli, Anita. 6 peret sai jooksvalt aidata riiete, jalatsite, toiduga.

Annetusi toodi üksjagu, kuid uusi annetajaid polnud. 

Ubuntu tõi jogurtid ära. Tänud tead ise, kellele öelda. 10-15 kõnet oli päevapeale küll küsimisega- Millal see jogurtilaadung teile tuleb???

Parimate soovidega,

Ly

21.05 Teisipäev. Esmaabi koolitus on midagi, mida kindlasti kõigile soovitaksin – olulised teadmised! Nii me täna Anneliga kahekesi terve päeva õppustel olime ja targemaks ka saime. Peale koolitust algas meil SVFis aasta koosolek, vaatasime liikmetega koos meie majandusaastaaruannet läbi, arutasime eelmise aasta saavutusi ning selle aasta edasisi plaane. Tegelikult võin küll öelda, et ehkki päevpäevalt tegutsedes ei saa me ise arugi, kas tehtud on vähe või palju, on meil minu arust ka sel aastal lastega juba palju ette võetud. Lisaks on nüüd tulemas kevadel üks väljasõit loodusesse, ka 3-päevane laager ning lastele sõit Soome. Sügisel aga jätkame oma tööd ja juba on sealgi plaanid maha pandud. Nii et – ikka tasapisi veereb elu edasi. :) 

Nüüd aga Ly kokkuvõte:


Tere
Üllatus ootas meid hommikul! Kl 10.30-ks oli juba 10 suurt kotti annetusi toodud! Uued annetajad – Gerda Kaljund ja Kerli Lääts. Tänud!!!
Jooksvalt sai täna aidata 5 peret.

MM-ga saime kahekesi päeva esimese poole hästi hakkama. Toimetamist jagus mõlemile küllaga. Helvi ja Kaie olid ka päeval meil abiks. Põrandapesust tolmu pühkimiseni sai asjad tehtud. Marial oli ka aega pisut asju sorteerida.

Ja laululava katmiseks said naised meilt 18*2,5 m valget kangast. Lubati toetajate nimistusse meie asutus lisada …

Parimate soovidega,
Ly

22.05 Tänanegi päev möödus osadel SVFikatel taas ennast harides! Nüüd on meil Anneliga tunnistused taskus! Nagu paljudel kaasmaalastel need juba niikuinii olemas on, aga meil veel seni ei olnud. :) Nüüd teame meiegi, kuidas ja mida teha, kui kellelegi abi tarvis anda oleks. Ja veelkord – soovitan kõigile soojalt see kursus läbida: 1. HUVITAV! 2. VAJALIK! Vajalik on see loomulikult ka selleks, et vajadusel ka endale abi anda mõistaks. Sest tõesti – võeti läbi ikka kõik enamvähem levinumad hädad.

SVFist aga kirjutavad lähemalt nii Anneli, kes õhtul veel paar tundi tööl olla sai, kui Ly, kes terve päeva majas oli.  Saime ka plakatid välja pandud – laupäeval toimub meil kirbuturg! Olge siis ikka kohale tulemas – hinnad on meil siis ju 50 % all ning kogu kaubal, kes meilt osta soovib, ja kes ise müüa tahab – plats on tasuta, ka eelregistreerida ei ole tarvis. Kl 9.00 hakkame kauplemisega pihta, kuni 16ni. 

Nüüd aga kirjutavad:

Anneli:

Tere!

Kaks päeva esmaabikoolitust läbi ja tunnistus meil mõlemal Siiriga olemas. Üks üdini asjalik ja vajalik koolitus, aga loodan kogu hingest, et seda omandatud tarkust  päriselus rakendama ei peagi. Noh, plaasterdamise ja sidumisega saab hakkama, aga kõik muu…  

Kuna ma mõlemal õhtul olen vaid paar tunnikest tööl olnud, siis on MM, kes mind niikaua lahkesti asendas, mulle andnud paar annetaja nime: perekond Rudissaar, Erika Vagert, Meeli Siderov ja Avelin Gildermann. Aitäh meie poolt veelkord!

Laupäevaks on planeeritud selle suvine esimene kirbukas, homme-ülehomme tuleb poes veidi rohkem tegutseda, et ostjatel võimalikult tore oleks meie seltsis ostelda. Me ootame teid laupäeval kella 9-16 meid külastama, kogu kaup poes on -50%! 

Täna aga homseni!

Anneli.

xxxxxxxxxxxxxxxxxx

Ly:

Hommik algas sellega, et andsin keset Raplat MM-le võtmed ja läksin pisuke omi toimetusi tegema. Tänud Helvile, kes võttis vaevaks juba kell kümme appi tulla. Ja lõunaks jõudis ka suure potitäie maitsvat seljankat valmis keeta. Suured tänud talle.

Annetusi toodi taas palju. Sorteerimiseks on tõsine järg ees. See on oluliselt parem variant, kui üldse ei toodaks…

Lapsi tuli õhtupoole ka järjest juurde- Anu, Eneli, Janeliis, Getry,Getter,…

Parimate soovidega,

Ly

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Õpetaja Tiina Märjamaalt:

Tere!

Suurem osa meie lastest käis eile võistlustel. Kes aga kohal olid, kujundasid kevadpeo jaoks kuulutust. Täna olid kõik kohal ja eilsed võistlejad kiitlesid oma heade tulemustega. Pea igaüks sai medali kaela ja seda meile ka täna näidati. Kiitsime lapsi ja soovisime jõudu edaspidiseks.

Huviringis lasin täna igaühel iseennast joonistada. Algul oli küll palju virisemist, et ei oska jne. Palusin neil siis peegli juurde minna ja ennast hoolega vaadata ning nähtu kiiresti paberile kanda. Üks tüdruk oli kaval ja pildistas ennast telefoniga ning asus siis maha joonistama. Lõpptulemuseks tulid vägagi sarnased näod. Järgmisel korral värvime portreed lõpuni, teeme raamid ja kleebime kõik joonistused ühele suurele papile – tekib ilus ühispilt.

Helistasin eile ühele vanale tuttavale päästeametist ning küsisin, kas ta oleks nõus meile laagrisse tulema ja lastele vee- ja tuleohutusest rääkima. Tal ei olnud selle vastu midagi. Mis sa Siiri sellest arvad? Suvi ju tulemas ja paljud lapsed palju omapäi tegutsemas. 
Üks huvitav pakkumine on laagri jaoks veel, sellest aga annan telefonitsi teada.

Ilusat õhtut!

Tiina ja lapsed
Mis ma sellest arvan? Muidugi ikka hästi!!! :) Ja kaunist õhtut kõigile!

23.05 Neljapäev. Täna toimus Rapla Kultuurikeskuses “Inspiratsioonipäev”, millest siinkirjutaja väikse ülevaatega MTÜ Saagu Valgus tegevusest ka osa võttis. Seltskond oli tore, kreatiivne. Ja loomulikult saime taas häid mõtteid ning ettepanekuid edasi tegutsemiseks. Eks siis kunagi hiljem tänastest kokkulepetest, kui mõtted kord teoks saama hakkavad.

Tänase SVFi kohta pikemalt meie naistelt, kuid omalt poolt nii üpalju, et kõik on korras ja hästi toimimas seal, olen ka ise iga päev korraks kohal olnud – tublid, tublid inimesed meil, pole muretseda tarvis tõesti. Täna oli ka vanaema Inge abiks – aknaid pesemas, et ikka laupäeval aknast ka välja näeks, või sisse. :)

Ka Elvi oli meil täna toimetamas, küll laos, küll poes – seal, kus parasjagu tarvis oli. Anneli  oli aga kaupluses kaupa üle vaatamas/korda panemas, Ly oma poole peal annetusi vastu võtmas, MM leti taga klientidega tegelemas, ja lapsed olid samuti meil majas. Lubati ka laupäeval kohal olla ning aidata ja abistada meid. Toredad lapsed meil, asjalikud – kohe siiralt ja südamest. Kuid homme on taas toidujagamispäev, oluline päev paljudele… Küllap ka homme meil lapsed appi tulevad, seda on juba elu näidanud. Loodame siis võimalikult palju söögikraami seekord Raplasse toimetada, lähme kahe autoga + järekäru. Seekord püüame nii, et keegi abist ilma ei jääks…

Nüüd aga Ly ja Anneli, minu poolt – homseni!

Ly:

Päev möödus kiirelt. Toimetamist jagus nii mulle, Elvile, Ingele…  Elvi kraamis poepoolel, Inge pesi aknaid. Ja ikka jäi tööd kõvasti üle. 

Viimastel päevadel on tõesti palju annetusi toodud. Enamus päevast ongi sorteerimisele kulunud. Saad ühe koti ära- 2 tuuakse asemele. Tänud muidugi kõigile!!!

Renee astus ka üksi läbi ja teatas, et sõber Kahro on “Selveris” tööl. 

Kelly käis üle pika aja… ja Anu oli. 

2 pere sai abi.

Parimate soovidega,

Ly

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Anneli:

Hei!

Tänane päev kohe on selline tore: hommikul tööle minnes kohtasin teel päikesekollases pikas undrukus sillerdavat Ailit. Siis olid otsustanud meid külastama tulla  üks abielupaar lausa Haapsalust, mis tegi meelele head, sest ega iga päev ekstra meie juurde ei sõideta!

Keset lõunat aga astus uksest sisse Elvi ja laulis kõva häälega Buratino laulu minu auks, kes ma eile koos Siiriga ühe teatud kursuse lõputunnistuse omanikuks saime. Et see asi nõnda Elvile korda läks, ei osanud mu hing küll arvata! Aitäh! Kingituseks saadud nelk ilutseb mu laual ja lõhnab, ning tort, seesama Buratino pildiga, paitab meie kõhtu juba seestpoolt :) . Nii et mõelge nüüd ise, kui tore on meie juures… :) 

Veel enne laupäevast kirbukat püüdsin poes korda luua, eks teha jäi nii mõndagi, aga jõuab…

Homme jälle kiire päev, enne ülehomset ülikiiret :) .

Näeme jälki!

Anneli.

24.05 Reede. Tänase päeva sissekanne algab meil Ly kirjaga, mis kannab nime “Hilisõhtused tervitused!”:

Ei jõudnud varem arvuti ligi. Kodused toimetused nõudsid oma osa.

Tänased uued annetajad – Kai Tammoja-Toome, perek. Kidra. Täname!

6 peret sai jooksvalt abi lisaks toidule. 53 peret käis täna kohapeal toiduabil järgi.
…Kurb on see, et inimeste arv järjest suureneb, kes toiduabi vajavad. Asi polegi niivõrd selles, kui tuntuks meie asutus on saanud, vaid inimeste igapäevane toimetulek tänases ühiskonnas. See pole ju normaalne, kui kuus jääb peale maksude maksmist toidule alla 100€.

Kohtume homme.

Parimate soovidega,
Ly
Jah, tõesti. Aga samas on ka neid, kes lihtsalt tööd ka teha ei viitsi. Pole harjumust, pole tahet, pole pealehakkamist. Seepärast just ongi nii tähtis, et lapsed niisugusest takerdunud kodusest rutiinist veidi avarama silmavaate saaksid ja ise oma elu veidi teises tuules elaksid. Ja just sellepärast oli täna nii hea meel kuulda mitme lapse suust, et nende hinded koolis head on! Üks poiss oli väga rõõmus meil, et mõlemad tema tasemetööd viied olid! :) No, ega me´gi, kiitsime tagant ja tundsime siirast heameelt! Pole ju muud, kui tuleb kiita, mis kiitmist väärt! Eksole? :)

Kiitmist väärt on tegelikult tänase päeva peale tagasi mõeldes päris palju tegusid. Lapsed pesid meie osad aknad puhtaks, pesid põrandaid ja võtsid tolmu:

1. Sooviti midagi omastada kaupluse poolelt – need asjad tuli tööga lunastada.

2. Taheti lihtsalt midagi teha, abiks ja toimekas olla.

Nii me siis kõik koos jälle homseks valmistusime. :) Vaat tõepoolest on nii, et lapsed, kes saabuvad kaugemalt meile – reedeti, kuna teistel päevadel käia ei saa, need lapsed saabudes on hakanud tooma endaga tunde, nagu reede õhtul oma lapsed koju tuleksid, või nagu pere tuleks nädalalõpuks kokku… Kõik räägivad oma saavutusi, oma muresid ja rõõme, kellel kuidas ja mis millekski. Õnneks paistab kõik enamusega hästi olevat, murelapsi on meil aga ka… Pole parata.

Ka toiduabi tõime täna taas Tallinnast ära, suur tänu Ubuntule! Ja suur tänu ka muidugi Eesti Toidupangale, kes ilmselt südamest meile parimat soovivad, kuna alati on toidukraam ikka pigem hea kvaliteediga, ilmselt nii hea, kui olla annab. Tõesti, mõni plekk banaanikoorel ei tee ju maitset halvemaks, või veidike pehmem tomat pole ju ka halb. Ja kui palju taas leiba ja saia täna saime, ning kringleid ja torte. Ja mida kõike seal oligi… No ikka jagus ja kõik pered said abi, keegi ilma seekord ei jäänud.

Ka Rapla Konsum saatis meile toiduabi, täname väga ja südamest, viinereid oli hea meel lastele koju kaasa panna, neid saab ju praadida ka koos kartulitega – mmmmmm. :) Ning ka Rapla Selverist saime toiduabi – samuti suured, suured TÄNUD!!!

Kuid üks pere, kellele abi andsime, soovib meile kartuleid annetada, mida neil maakodus vist üle jääma kipub. Heal meelel võtame vastu ja jagame edasi sinna, kus toidust puudus on. Täna käis meil õige kirju seltskond, nt pensionärist ema, kes oma puudega poja eest hoolt kannab, või siis mees, kes töötuks jäänud, või teine mees, kelle naine maha jätnud jne, jne. Siiski enamikud abisaajad on meil lastega pered, aga noh – anname ju leiba ka üksikule mahajäetule.

Tahan täna eraldi tänada nii Elvit kui vanaema Inget – hoolega anti täna meie lastele süüa, vaaritati kohe kuhjaga, kaeti laud, ning värsket salatit pakuti samuti, et toit tervislikum oleks. Väga-väga maitsev oli ja väga-väga liigutav, et meie naised nii suure hoolega meie lastesse suhtuvad. Kena.

Egas muud, tänud kõigile annetajaile, tänud heade soovide ja soojade toetavate sõnade eest! Tänud ka kogu meie meeskonnale, homme oleme taas tegutsemas – ju kirbuturg! Astuge siis rõõmsasti läbi, kõik me oleme kohal ja kõik me oleme tegutsemas. Kohtumiseni ja – HEAD ÖÖD!

25.05 Laupäev, kirbuturu – eri! :)

Täna oli meil oikuipalju rahvast!!! Õnneks oli ka ilm soodne, ehkki tuul oli tugev ja vist mitte ka väga soe, vihma ju siiski ei sadanud! Nii et – meie platsil oli päris palju inimesi kauplemas, kõik rõõmsad ja heas tujus. Ka kunstniku – Aili äris täna oma käsitööd ning oli väga õnnelik, et sai korraliku müügitulemuse. No, tõesti, ja peale selle leidsime ka Aili kadumaläinud rahakoti üles, mille üle tal veel eriti hea meel oli. Mnjah.. eks see ole – kunstiinimesed, silmas ikka taeva poole, nii need asjad ka kaduma kipuvad või ununema… :)

Pakkusime omalt poolt kirbulistele taas nagu alati, nagu meil ikka tavaks saanud on, nii kohvi, teed, morssi kui kooke. Vanaema Inge oli meie kohvilaua eest hoolitsemas, eks seal mõni asi ka vahel viltu kiskus, aga üldiselt laabus kõik ikka pigem hästi – kui kohv otsa sai, oli uus varsti asemel. :)

Ja väga palju rahvast külastas just meie poodi. Oleme väga meelitatud sellisest hoolivast tähelepanust. :) Aga kaupa meil ka jagus, jagub ka järgmiseks laupäevaks. Soovisime aga meie ostjatele täna julgesti õnne, sest no nii odavalt annab rõivaid kokku osta… Näiteks – üks väga kena, peaaegu uus nahkjope maksis meil täna ainult 3.25 €!  Ning üks perekond sai omale tõesti väga kauni suvise serviisi (6-le), kusjuures pidavat olema veel kellegi väga hinnatud portselanitootja poolt valmistatud – vaid 10€!!! Kingi osteti palju, ühed olid täitsa uued kuldsed peokingad – 3 €! Meie ostjad olid jah väga õnnelikud täna, meie ise ju samuti, saime uuele kaubale ruumi juurde. Järgmisel laupäeval on seega taas võimalus midagi uut osta, kes aga soovib – see proovib. Või nagu venelased ütlevad – kamu vitaminõ, kamu apelsinõ! :)

Ka abivajajaid liikus täna palju, saime jooksvalt ka nendega tegeleda ning oma põhitööle keskenduda, Ly oli meil majas, Anneli ka, MM samuti ja Ubuntu, vanaema Inge – nagu öeldud, ning uus inimene meie vabatahtlike seas on nüüd ka Alma (pilti temast veel juurde lisada kahjuks ei ole, oli tuli meil takus! Jõudsin täna vaid mõne klõpsu teha.)

Ja meie annetajaid astus samuti täna mitmeid läbi, ja sõpru samuti. Platsile lasime aga veidi uuema aja muusikat – ei, mitte tavatümpsu, veidi omapärasemat klubimuusikat seekord aga küll. Rahvas tahtis tantsida, nagu meile ju teada anti. :)

Tänud kõigile tänase toreda päeva eest, head puhkust homseks meie SVFikatele, aga ka meie lugejatele! Hääd ööd – siit metsaäärsest talust, kus lahtisest aknast praegu ööbik kohe otse sisse vist vilistab… :)

27.05 Esmaspäev. Kõigil on kiire, palju tööd klasside lõpetamistega jne. Ka meie õpetajatel on praegu tavalisest tihedam tööperiood, seetõttu on nende kirjutamised meie kodukale jäänud veidi tahaplaanile, nagu õp. Tiina Märjamaalt meile murega ütles. Kuid selge see – töö vajab tegemist ja mitte ainult SVFis. :)

Ka mina täna tegutsesin teistel töömaastikel, seega on SVFi tänase päeva kokkuvõtte kirja pannud Anneli. Kuid enne, kui selle avaldan, üks tore lugu:

Laupäevasel kirbukal kogemata pakkisime kauba hulka vanaema Inge kübara. A, et kes pakkis? Mina ikka, mina… Paha lugu. Oli piinlik ja muidugi sai vabandatud. Kuid tööd oli tõesti palju, ladu sättisime korda, kotte oli mitmekümneid, mida teise lattu ära tuli saata, osad aga müüki. Inge kübar, nagu mina arvasin, sai teise lattu antud. Aga no ei!

Olin hoopis müügikotti pannud, sealt Anneli müüs selle ka kohe laupäeval maha – 50 sendiga. Ostjaks vanaema Inge sõbranna, kellele kübar väga meeldis! Inge kohtas pühapäeval Rapla peal oma sõbrannat, ja muidugi kauples oma kübara tagasi. :) Aga… mnjah… minu prille pole veel ikka keegi tagasi toonud… :)

Nüüd aga Anneli kokkuvõte:

Tere!

Minuga on viimased 4 päeva raske suhelda: nimelt pole mul häält peaaegu et ollagi. Ei tea, mis haigus see küll on, aga köha on järjest kurjemaks läinud ja hääl hakkab pika kuiva köha peale hoopis ära kaduma. Aga Aili – kunstnik, kellega ma viimasel ajal üsna tihedalt kokku puutun nii, et päevagi ilma nägemata ei ole trehvanud, haaras kohe härjal sarvist ja läks kummelitee järele. Istun ja lörbin juba eiteamitmendat tassi hääd jooki. Loodame, et mõjub ja ma homme saan siiski ka paar sõna normaalses kõnes kuuldavale tuua.

Aili, hea hing, säästis mind täna kõnelemast ja tegeles loomingulise tegevusega: sättis kingad kõik nagu sõdurid ritta. Lausa lust oli vaadata! Ja kui Elvi teisel pool oli lõpetanud plaadikoogi küpsetamise, asus poe poolel kohe usinasti põrandaid tolmuimejaga puhastama! Aitäh teile veelkord suure abi eest!

Ise ma täna tegutsesin tasa ja targu laupäevase vallatlemise tagajärgi likvideerides, sest nii mõnigi riideese oli endale sootuks kummalise koha leidnud :). Aga küllap saame sellega järgmiseks kirbukaks jälle ühele poole.

Ah-jaa! Vanaema Inge astus täna meie juurest läbi ja pragas minuga poolnaljatades, sest ma tema kübara olin maha müünud… Esiti ei osanud ma midagi tarka kostagi. Aga meie poes on reegel: ära unusta asju maha, muidu teeme rahaks… :). Õnneks oli Inge kübara ostja talle tuttav naisterahvas ja vast ta ikka tagastab selle väärtusliku peakatte. 

Vanemadest rääkides: täna tundsin hipikapis kuidagi liiga tuttavat lõhna ja mulle meenus, et minu vanaema riidekapp lõhnaski sedamoodi… Nii et, kes arvab ennast unustanud olevat enda vanaema lõhna, tulge meie hipikappi, nostalgitsege veidi, isegi lõhn on ehk sama… :)

Kogu selle loo lõpetuseks tuleks ära tänada annetajad, ilma kelleta me tööd lihtsalt ei olekski: Age Aigro, Elle Pärna, Mirve Valli, Merili Hintsalu, Eda Toomet ja Jana Koppel. Aitäh teile!

Tääbätses omgi kõik, hummen püvvami häält säädi :) 

Anneli 

28.05 Teisipäev. Ka täna olin SVFist eemal, ja homme samuti. Homme on Tallinnas Jaani kirikus heategevuskontsert, mille korraldab Läti saatkond, ka mina esinen seal. SVFis olen taas neljapäeva pärastlõunast, reedel ja laupäeval. Laupäeval toimub meil taas kirbuturg. Ja reedel – toidujagamine.

Siin aga nüüd meie naiste kokkuvõtted:

Anneli:

Hei-hei!

Kliendid toimetavad poes veel, püüan paar rida kirja panna. 

Tänane päev on natuke nukker ja tühjavõitu, sest MM pidi ju ära minema. Ei tulnud enam hommikul ukselt seda reibast lauset “Tere hommikust neitsid!” :) See eest helistas ta lõunapausi ajal ja küsis meie järele. Temal endal olevat kõik hästi. Me eile tegelikult sõime ka kooki, ilusat kollast päikselist kooki,  ikka sõpruse märgiks, mitte rõõmust, et ta ära läheb :) Ja ega ta kauaks ju ei lähegi, küllap näeme varsti! 

Tööpäev oli meil täna kiire: Elvi käis ja aitas ka toimetada, aitäh talle veelkord! Alma astus ka läbi ja pakkus abi. Tore, mis siin kosta. Loodus tühja kohta ei salli… Homsest on meil üks paar abikäsi õhtuteks olemas. Poes sai jälle hulga head kraami välja pandud, koguni kaks kasti kleite ja seelikuid. Aga oh häda, nüüd on meil seelikupuud otsas… Kompunni kuidas tahad, aga ikka on paha neid undrukuid rippuma sättida. :(

Mariel käis täna ja teatas, et temal on homme sünnipäev. Mis siis ikka, aga ootame Siiri ka ära, egas temagi taha sellisest sündmusest ilma jääda. Ja Karinale otsisime täna piduriideid, sest tema pidi kahele vastuvõtule minema. Tubli tüdruk! 

Rebased Andres käis täna muusikamassinat mu selja taga piilumas, tahtmine on endale saada, aga kõrgemalt poolt peab enne loa taotlema :). 

Ega tänaseks polegi muud kui et kohtumiseni! 

Palun iks puuti kah tulla ommi näko näitma! :) 

Anneli.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Ly:

Üritan täna ajaliselt vähemasti tublim olla, veid varem kokkuvõtte kirjutada. Päev on kuidagi hommikust saati väga kiire olnud. On olnud nii annetajaid, Anne Saar, keda täname, kuid on ka abisaajaid. Täna on arvele tulnud 2 uut peret ning 10 on jooksvalt abi saanud. Muidugi päev pole veel õhtus ka veel.

Hommikul käis Alma meilt läbi. Õhtuti viiest saaks tema siin poole peal olla… Mul hakkas kohe kergem… ega ma eilegi just kõige kergema südamega bussipeale ei läinud.

Elvi käis ka abiks ja homme lubas taas tulla.

Parimate soovidega,

Ly

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Õpetaja Tiina Märjamaalt:

 

Tere!

Kooliaasta lõpp hakkab iga päevaga järjest lähemale tulema. Kiirust ja jooksmist jätkub nii lastele kui õpetajatele. Täna näiteks toimus meil koolis lisaks õppetööle ka   jalgrattaeksam,  millest ka meie huviringi lapsed osa võtsid. Eksam tõi kaasa nii rõõmu kui psaraid. Üks tüdruk oli ringiski läbikukkumise pärast kohe nii õnnetu, et pisaratevool ei tahtnud kuidagi lõppeda. Lohutasime teda ja pakkumise kommi, kuid ei aidanud miski. No pole midagi parata, ehk järgmisel korral õnnestub paremini.

Küsisin aastahinnete kohta ja sain väga, väga head vastused. Enamikel olid tunnistusel neljad ja viied ning oli ka üksikuid kolmelisi. Kõige rohkem kolmi on matemaatikas ja kirjutamises. Eks ole need ju ka rasked ained mõlemad. Peaasi et õpitakse oma võimete piires ja ei laiselda ega lööda lulli. Ka hoolsusel ja käitumisel on väga suur osa. Lapsed kurtsidki täna, et paljud koolikaaslased ei oska hoida õpikuid. Õpikud on mustad ja kaaned katkised ning näritud. Oi-oi! Peavad ju järgmisel aastal lapsed neid  õppevahendeid jälle kasutama. Imelik on jah see uus ühiskond- EI HOOLITA SÕPRADEST, EGA KA VÕÕRAST VARAST. Laste omavahelised suhted on kummalised, ollakse sõbrad ja siis räägitakse üksteist taga. Kogu aeg on omakasu mängus. Täna pidin ringis ka omavahelisi suhteid klaarima.

Hoolsusest veel. Nimelt palusin kodudest täna tagasisidest suvise 8. 06 väljasõidu ja 27.-29.06 Laitses toimuva laagri osas. Peame ju toidud lastearvu järgi tellima ja bussis kohad broneerima. Selgus, et paljud unustasid kirjad mulle vanema nõusolekuga tagasi toomata. Lubati homme kindlasti tuua. Hirmsasti soovivad kõik tulla, aga vajalik on ka vanema kinnitus.

Proovisime täna valmistada kingitust  Tiiule, tänu kellele meil avaneb järjekordne tore võimalus loodust tundma õppima minna. Lapsed juba ootavad väljasõitu suure põnevusega. On ju need sõidud alati huvitavad ja õpetlikud koos imelise ja sõbraliku seltskonnaga.

Ringi lastel on reedel tore kohtumine Jaan Visnapiga. Lapsed said tema juhendamisel eelmisel suvel litograafiakeskuses joonistada. Nüüd on ta kutsutud kooli õuesõppepäevale.

Ilusat õhtut!

Tiina ja lapsed

29.05 Kolmapäev. Täna oli väga kena kontsert Jaani kirikus! Kohe päris tõsiselt! Pole tükil ajal nii kaunist muusikat kuulda saanud, ega näha nii vahvaid esinejaid. Prantsuse ja Belgia lapsed laulsid, hiinlasest poiss mängis väga meisterlikult oma rahvuslikku viiulit/kitarri (midagi vahepealset see pill küll oli, kahjuks ei tea nime), koor Lätist laulis tõepoolest ime-imeilusat muusikat, noor neiu Armeeniast aga kaunist unelaulu… Jne, jne. Lummav kontsert. Ka meie koorid laulsid, ETV tütarlastekoor, Nuku koor jt. Esiteks oli väga tore midagi nii südamesse minevat kuulata/näha, teiseks oli suur au ka endal sellest kontserdist mõne lauluga osa võtta. Üks meeldejääv päev, meeldejääva muusikaelamusega. Ning kuna tegu oli heategevuskontserdiga, siis oli heategevus suunatud sellele, et korjata raha vanemateta kasvavate laste toetuseks. Eestvedajaks ja läbiviijaks oli Inara Eichenbaum, Läti suursaadiku ülimalt meeldiv abikaasa ja asjalik inimene. PS! Inara laulab ise ka veel mitmes Eesti kooris + eesti keeles + on ta ka püsti pannud diplomaatide koori, kes täna väga armsasti  “Eestimaa, Eestimaa, oled mu kodumaa, oled mu südames sügaval…” laulis.

Homme peale lõunat olen SVFis, hommikul tuleb veel üks sõit Tallinnasse ette võtta.

Lembit Peterson kutsus meie lapsi 4.06 teatrisse, püüame minna 14kesi. Ka suuhügieeni koolituse suhtes võeti täna meiega ühendust, püüame nüüd veel juunis lastele koolituse teha, kui õnnestub. Väga-väga palju asju on käsil ja teha tarvis. Saame vast hakkama. MM on nüüd ära mõneks ajaks, natuke ka omi asju ajamas, Elvi ja Alma on meil abiks vabatahtlikena, ka Inge. Küllap kõik sujub, ehkki MMist tunneme kindlasti puudust – oli meil üks asjalik mees majas, kuldsete käte ja hea südamega… Annab leida sellist inimest teist, ega ole vajagi tegelikult, sest küllap on nii, et SVFikad on ikka SVFikad, ükskõik kus nad ka ei liiguks või parasjagu ei oleks.

Mis veel. Vist suurt midagi praegu rohkem, annan jutujärje üle meie naistele, ja omalt poolt  – head ööd meie lugejatele, sest kell on juba…. üle südaöö.

Õpetaja Tiina Märjamaalt:

Tere!

Pikk kooliaasta on möödas ja lapsed juba mõtetega suves. Tahavad võimalikult palju õues olla ja omavahel mängida ning niisama juttu ajada.

Korraldasingi seetõttu tänase tunni õues. Kuna meil jäi eile pooleli kingitus Tiiule, lõpetasime joonistuse maalides vabas looduses. Õues oli tore linnulaulu kuulata, juttu puhuda ja joonistada. Eks me oleks töö kindlasti varem valmis saanud, aga jutuajamine ja looduse imetlemine võttis oma osa. Päris valmis me tööd seetõttu täna ei jõudnudki. Aga pole hullu – aega veel natukene on.

Koju jõudes helistas mulle Ubunutu, kes teatas järjekordsest  toredast  pakkumisest meie lastele. Mul on siiralt hea meel selle üle, et inimesed nii palju meie lastest hoolivad. See kõik mõjutab laste enesetunnet ja eneseusku. Kõik väljasõidud motiveerivad lapsi ka õppima. Ja ilma õppimata on elus raske hakkama saada.

/…/

Ilusat õhtut!

Tiina ja lapsed

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Ly:

Loodan, et sedakorda on äike õnnelikult üleelatud ning mõned read õnnestub sulle ära läheta. Hommikul tulin varem, et mõned asjad ära teha enne kümmet. Varakult astus ka Inge läbi. Sai oma kübara ka kätte.

Alma oli meie seltsis toimetamas nii hommikul, kui ka õhtul tuli enne viite ja lasi mul rahuliku südamega bussipeale minna. Elvi ja Kaia tulid mõlemad peale põhitööd meile appi. Elvi oli jõudnud veel koogi küpsetada ja kartulisalati teha.

Homme lubas ka Kahto oma sünnipäeva puhul läbi asuda. Tänane uus annetaja- Eplik. Tänud!!! 3 peret sai täna ka abi.  Ja palju õnne Mariellile, kel täna 11 aastat täitus!!!

Parimate soovidega,

Ly

30.05 Ma ei hakka ka täna väga pikalt kirjutama, kuna lihtsalt aeg on kokku surutud mul. Tänane SVF oli rahulik ja tore, ses mõttes rahulik, et kõik sujus väga töiselt ja just nii nagu meil plaanid olid. :) Pidasime ka Marieli sünnipäeva, kauni valge kohupiimatordiga ning võimalusega lapsel ise omale poest kingitus valida. Mariel, nagu ta meil on, väga armas ja naiselikult õrnatundeline, valiski omale kauni tütarlapseliku suvekleidi ning oli väga rõõmus kingituse üle.

Mis veel. Käidi meil ka klaverit häälestamas. Vajalik tegu igati. Täname väga häälestajat! Ja Väino Kallastelt viis meilt taas kaupa ära, jagatakse ka Kallastel inimestele abi. Ja veel… Tuli ka abipalve Tapalt, püüame seda perekonda aidata ning meie poolt toeks olla. Ja veel – homme jagame toiduabi. Siin üks üleskutse Eesti Toidupanga poolt lõpetuseks, minu poolt kaunist õhtut, kohtume taas homme.

Hea Toidupanga sõber,

Suvised toidukogumispäevad toimuvad 15.–16. juunil.
Toimetamiseks läheb Tallinna, Tartu, Narva, Pärnu, Jõhvi, Viljandi, Türi, Paide, Haapsalu, Võru ja Valga kauplustes:

Tallinna Rimidest on kaasatud: Ülemiste, Lasnamäe, Sõpruse ja Haabersti. Ülejäänud poodide täpne nimekiri on leitav aadressilt http://osale.toidupank.ee/

Osaleda saab mõlemal päeval kell 12.00 kuni 18.00, kas poest läbi astudes ning toitu annetades või ise pikemalt aega võttes ning vabatahtlikuna osaledes.

Osavõtuks vabatahtlikuna saab registreeruda Toidupanga kodulehel nii üksikult kui grupina http://osale.toidupank.ee/. Planeeritud on kaks vabatahtlike vahetust, esimene vahetus kell 12.00–15.00 ja teine vahetus kell 15.00–18.00.

Kõik, kes on end kirja pannud, saavad Toidupangalt e-kirjaga täpsema info ja juhised toidukogumispäevade läbiviimise kohta.  

Registreerimise käigust hakkame jooksvalt teada andme Toidupanga  Facebooki lehel facebook.com/toidupank

Palume seda teadet levitada ka oma võrgustikes.

Kohtumiseni!
Toidupanga meeskond

Nüüd aga Anneli ja Ly kokkuvõtted:

Tere!

Täna lõpetan kiire päeva kiire ülevaatega päevast. 

Õige mitu muret sai lahendatud, õige mitut inimest sai aidatud. Poes aga jätkuvalt mure: kui Sul on üle seelikute tarvis riidepuid, palun too need meile! Päris palju seelikuid ootab oma järge lauanurgal.

Oleg oli meil täna abiks, just õigel ajal, sest Väino tuli ladu tühjendama. Aitäh talle veelkord! Mehekäsi on alati oodatud meile appi. Aitäh ütleme jälle vanaema Ingele, Elvile, Almale ja Ljudale!

Suurimad tänad ka annetajatele, kelleks täna on: Kätlin Nurk, Aime Kallas, Kristina Paškevicius, Angelika Karjus ja Nele Lill. Aitäh!

Täämbatses side lõpp :)

Anneli.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Ly:

Jõudsin hilja koju… toimetused võtsid pisut aega… poja juba tudus. Päev tööl oli kiire. Õnneks tuli Väino Kallastelt lõpuks ometi asjade järgi. Lattu sai korraks pisuke ruumi. Viimastel aegadel on annetusi toodud päris palju. Omad ruumid oleks ammu kisaks jäänud. Kahrole palju õnne sünnipäevaks !!! Elvi küpsetas maasikatordi. Inge käis ka abiks.

Parimate soovidega,

Ly

31.05 Tänase päeva kohta saab küll tõesti öelda – sai korraga palju tehtud!  Nüüd on meil nimekirjad lukus, kes kuhugi kaasa tulevad – Lembit Petersoni poolt pakutud etendusele 4.06, loodusmatkale 8.06, osaliselt ka Laitse laager sai nimesid kirja, samuti laste reis Soome.

Samas saime tegeletud ka toidu jagamisega, täna 50 pere umbes, nimekirjad on veel osaliselt mul kätte saamata. Täna tuli ka selgitada, et viinaaurudega meile ei tuppa ei tulda, ning et Domestost tuleb vaid ettenähtud eesmärkideks kasutada… Jah, naerda pole midagi, nagu selgub, kasutatakse Domestost ka alkoholi puudumisel… ma ei oskagi öelda kuidas või milleks.

Suured tänud aga toiduabi eest Eesti Toidupangale ning Ubuntule, kes abi linnast ära tõi. Ja siit veel üks Toidupanga üleskutse:

Tere,

On veel vabu kohti Tallinna Toidupanga korraldatavale koolitusele kõigile neile, kes  soovivad rohkem teada saada Toidupanga tööst ja toimimisest ning sellest, miks toidupanku maailmas üleüldse tarvis on. 

Anna oma tulekust teada registreerudes siin.

Kus?                Tallinna Toidupank (Merimetsa tee 1)
Millal?             Esmaspäeval, 3. juunil kell 16:30–19:30
Kes?                Piet Boerefijn, Ines Jakobson ja Nele Hendrikson (Toidupank) 
                        ning Kärt Mere (EAPN Eesti)
Teemad
Mis on Toidupank? (Piet Boerefijn, Nele Hendrikson)
Töö puudustkannatavate peredega (Kärt Mere)
Toidukogumispäevad – miks, kellele ja kuidas?

Ühisele kohvilauale võib enda ja ühe sõbra jaoks võtta kaasa midagi head suupisteks. 

Kohtumiseni!
Toidupanga meeskond
Kontakt ja lisainfo:
info@toidupank.ee
tel: +372 5663 1176 (Ines)
www.toidupank.ee 
facebook.com/toidupank
Meist aga veel. SVFi poes paistis täna palju rahvast liikuvat, hoogsalt pruuviti suverõivaid, päris nalja sai seal vist küll… Igatahes Rapla peale selliste kombinatsioonidega SVF minna ei soovitanud, kuna väike linn võib ehmatusega omale niimoodi kahju teha…  Nii et jah, ikka kombekalt, ikka ilusti ja… kombekalt. :)

Ka kuntsnik Aili astus täna läbi, lubas ka homme meie kirbukale tulla. Ja nüüd – HOMME ON MEIL TAAS JU KIRBUKAS, ehkki kogu Rapla on homme kirbukaid täis, loodame siiski ka meie juures rohket osavõttu. Nagu alati – 50% hinnad all. Ja tulla tuleks juba 9st hommikul, kui müüa ja kaubelda soovitakse. Kuid oleme avatud 16ni! Ja homme võtame ka annetusi vastu, kes muudel päevadel tulla ei saa.

Nii, nii, nii. Egas muud kui homseni minu poolt, kohtume siis Raplas, kellega kohtume. Eks ikka tule tore päev! Aga kõigile teistele – kaunist nädalavahetust!

PS! Kokkuvõtte maikuust teeme juuni alguses, maikuu on olnud meil meeletu abivajajate kasv, kuna pakume nüüd ju ka toiduabi!

 

This entry was posted in Uudised. Bookmark the permalink.

Comments are closed.